вівторок, 30 січня 2018 р.

«На Аскольдовій могилі український цвіт…»

    
   
      Ці слова із твору «Пам’яті тридцяти» знаного  українського  поета  Павла Тичини звучать сьогодні на усіх теренах, адже в його основу було  покладено реальні історичні  події, що відбулися 29 січня 1918 року.  Проти регулярної більшовицької армії того далекого дня  виступили юні патріоти-українці. Загиблих у бою під Кругами юнаків поховали в Києві на Аскольдовій могилі. Сьогодні цій події виповнюється 100 років.
     Історична довідка.  Бій відбувся біля залізничної станції Крути  та села Пам'ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва та 18 км на схід від Ніжина. Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном  із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.
     У бою під Крутами оборонці української державності призупинили наступ противника і здійснили організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російське радянське військо втратило боєздатність на чотири дні. Поновити наступ на Київ війську Муравйова прийшлося не залізничним шляхом, як задумувалося, а на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.
      Сучасників особливо вразило поховання 27 сильних, у  повному розквіті сил юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і були ними страчені. На похороні в Києві біля Аскольдової Могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам'яті тридцяти».

     
     

     Про ці важливі історичні факти у житті Української держави йшла мова під час презентації книжкової виставки-реквієму «Через Крути – до майбутнього», яку було присвячено саме тим далеким доленосним подіям. Дітям та всім відвідувачам бібліотеки було представлено ряд видань, в яких висвітлюються погляди істориків на значення бою під Крутами для    становлення української державності. 
    Учень  Скадовської спеціалізованої ЗОШ І-ІІІ ступенів «Академія творчості» Максим Фук проникливо прочитав  вірш Павла Тичини «Пам’яті тридцяти». А Вікторія Щербакова, вихованка цього ж навчального закладу, в ході обговорення твору висловила  думку, що забувати про такі  трагічні сторінки нашої історії ми просто не маємо права.  В ім’я майбутнього, в ім’я миру і злагоди на нашій багатостраждальній землі. 


Немає коментарів:

Дописати коментар